Czym się różnią wykrojniki płaskie od rotacyjnych?
Wykrojnik to narzędzie, które jest stosowane w poligrafii. Służy do wycinania określonych kształtów z kartonowych arkuszy w produkcji masowej. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. W poligrafii najczęściej używane są wykrojniki płaskie i rotacyjne. Ich praca różni się zależnie od rodzaju i konstrukcji, dlatego też są używane do różnych zadań. Jak są skonstruowane poszczególne rodzaje wykrojników i do jakich prac zazwyczaj się ich używa?
Czym charakteryzują się wykrojniki płaskie?
Wykrojniki płaskie stosowane są w niemal wszystkich maszynach wycinających. Zbudowane są z trwałych ostrzy przytwierdzonych do płaszczyzny. Poruszają się w kierunku góra-dół. Z użyciem maszyny sztancującej, jednym wbiciem mogą wyciąć cały arkusz. Rodzaj ostrza, powinien być dobrany do materiału, który będzie cięty. Ich praca jest bardzo dokładna. Zazwyczaj używa się ich do wykrawania tektury falistej lub tektury litej, które stosowane są różnych branżach przemysłowych. Oprócz wycinania mogą też bigować lub perforować materiał.
Jakie cechy mają wykrojniki rotacyjne?
Wykrojnik rotacyjny jest narzędziem niezbędnym do produkcji opakowań na skalę masową. Jest to część wycinarki rotacyjnej. Zbudowany jest z noży zamocowanych w cylindrach ze sklejki. Z racji rozmaitych kształtów zamówień, wykrojniki wykonuje się indywidualnie do każdego z nich. Zazwyczaj służą do wycinania w tekturowych opakowaniach, takich elementów jak, np. uchwyty transportowe, okienka ekspozycyjne, czy dna kopertowe. Wykrawa się z nich powtarzalne kształty. Mimo szerszych możliwości, dokładność pracy wykrojników rotacyjnych jest mniejsza, niż w wykrojnikach płaskich. Są w stanie usuwać zbędne elementy z tekturowych arkuszy. Podobnie jak wykrojniki płaskie mogą służyć do bigowania lub perforowania powierzchni.
Czytaj dalej: Które wykrojniki najlepiej sprawdzają się przy sztancowaniu tektury falistej?