Jak działają wykrojniki laserowe?
Stworzenie seryjnej ilości produktu, jakim jest np. opakowanie, wymaga zadrukowania i uszlachetnienia arkuszy oraz ich wycięcia za pomocą wykrojnika. Odbywa się to w maszynie sztancującej, której działanie przypomina prasę – określony kształt jest wycinany poprzez dociśnięcie arkusza siłą wykrojnika.
Działanie wykrojników laserowych
Wykrojniki płaskie powstałe przy użyciu lasera stosuje się do wycinania opakowań z tektury falistej i litej, wytłoczek z folii PET, uszczelek i podkładek filcowych, a także wyrobów z innych materiałów jak pianka, gąbka, skóra, guma, tworzywa sztuczne folia. Wykrajanie laserem polega na wykorzystaniu w procesie produkcji wiązki CO2, która zapewnia stabilne osadzenie noża. Laser o dużej mocy w połączeniu ze skanerami i zaawansowaną optyką pozwala stworzyć projekt w pliku wejściowym. Poszczególne arkusze przechodzą z podajnika na pas transmisyjny, a następnie do stacji. W niektórych maszynach stosuje się kilka źródeł laserowych, co zwiększa szybkość rozkroju arkuszy na poszczególne użytki. Szybkość procesu zależy jednak przede wszystkim od łącznej długości linii cięcia. Za pomocą lasera można także stwarzać efekty powierzchniowego nacinania, zmienne cięcia, perforacje oraz wiele innych form i kształtów.
Czytaj również: Jak powstają wykrojniki do opakowań?
Możliwości wykrojników laserowych
Cięcie może być przeprowadzane przy użyciu danych zmiennych dla każdego kolejnego i pojedynczego arkusza, co znacząco zwiększa możliwości zastosowania lasera przez projektanta. Dzięki wysokiej precyzji możliwe jest cięcie małych detali, z którymi nie radzą sobie konwencjonalne urządzenia, a także wycinanie skomplikowanych kształtów jak np. naklejki czy puzzle. Wykrojniki laserowe są obecnie najskuteczniejszym sposobem na wycinanie materiałów poligraficznych. Zachowują wysoką precyzję przy stosunkowo krótkim czasie produkcji. Dzięki temu sztancowane opakowania odzwierciedlają projekt bazowy nawet w przypadku nieregularnych, falowanych i postrzępionych wzorów. Możliwości wykrojników laserowych pozwalają na stosowanie ich w produkcjach seryjnych, jak i do prototypowych zastosowań w celu przetestowania wyrobu przed zamówieniem całego nakładu.